Badania słuchu 

u dzieci

Dziecko w słuchawkach się śmieje

Badania słuchu ABR u dzieci

Śmiejąca się dziewczynka z rękami w górze

Jeśli masz podejrzenia lub specjalista zasugerował, że Twoje dziecko może się zmagać z niedosłuchem, nie zwlekaj z wykonaniem badania słuchu ABR (BERA). 

Precyzyjna i obiektywna diagnoza pozwoli Ci podjąć działania terapeutyczne, dzięki którym Twoje dziecko osiągnie pełne możliwości – rozwój mowy, wsparcie w uczeniu się i budowanie zdrowych relacji.

bezinwazyjne i skuteczne badanie słuchu

bezpieczne dla noworodków i dzieci

możliwość badania w Twoim domu

obiektywna i precyzyjna diagnoza


Jak przebiega badanie słuchu ABR?

Badanie słuchu ABR (BERA) polega na rejestracji czynności elektrycznej mózgu w odpowiedzi na dźwięk podawany do ucha. Na podstawie badania określamy próg słyszenia dziecka oraz miejsce uszkodzenia narządu słuchu.

Badanie wykonujemy, gdy dziecko śpi lub jest w stanie czuwania – ważne, by leżało nieruchomo.

Przed badaniem przemywamy gazikiem miejsca, w których następnie naklejamy 3 elektrody (na czole, policzku oraz karku). Elektrody połączone są z urządzeniem rejestrującym odpowiedzi elektryczne z pnia mózgu. W trakcie badania za pomocą słuchawek podajemy dźwięk do ucha.

Wynik badania z opisem wysyłamy mailowo lub pocztą w ciągu tygodnia. Jeśli badanie ABR wykaże nieprawidłowości, wynik opisany zostanie przez lekarza laryngologa. Wraz z opisem załączamy wskazówki, jakie kolejne kroki podjąć. W razie potrzeby przekazujemy kontakt do danego lekarza specjalisty.

Jak przygotować dziecko do badania słuchu ABR?

Upewnij się, że dziecko ma czyste przewody słuchowe. W razie wątpliwości możesz zgłosić się do nas na bezpłatną otoskopię, czyli badanie fizykalne ucha, w którym sprawdzamy przewód słuchowy zewnętrzny i pośrednio ucho środkowe przez ocenę błony bębenkowej.

Zgłoś się na badanie ze zdrowym dzieckiem. Jeśli niedawno przechodziło infekcję, najlepiej odczekaj 2 tygodnie, aby uniknąć zafałszowania wyników badania

W trakcie badania dziecko powinno być senne, zatem najlepiej wybudzić je ze snu nocnego wcześniej niż zwykle. Dopilnuj, by dziecko nie zasnęło w czasie podróży na miejsce badania.

Dziecko powinno być lekko głodne. Jadąc na badanie, zabierz ze sobą jedzenie dla dziecka i nakarm je tuż przed badaniem, dzięki temu łatwiej zaśnie.

Pamiętaj, by zabrać ulubione przedmioty dziecka (np. przytulankę, kocyk, poduszkę), aby czuło się bezpieczniej i szybciej zasnęło.

Badania słuchu ABR u dzieci

Środa Wielkopolska 

Zapraszamy do naszego gabinetu w Środzie Wlkp. Wykonamy badanie ABR w przyjaznych warunkach.

Przychodnia w Szczytnikach

Regularnie wykonujemy badania słuchu ABR w Centrum Rozwoju Dziecka w Szczytnikach.

Badanie słuchu w Twoim domu

Chcesz wykonać badanie ABR w swoim domu? Umów się na wizytę.

Wykonujemy również inne badania słuchu

Audiometria tonalna


 
 








 

Badanie mające na celu określenie próg słyszenia, tj. minimalnego natężenia dźwięku, które słyszy pacjent. Badanie wykonujemy u dorosłych oraz dzieci od 7 roku życia. 

Za pomocą słuchawek podajemy do ucha dźwięki o różnych częstotliwościach i natężeniu, a zadaniem pacjenta jest naciskanie przycisku w momencie usłyszenia dźwięku. 

Do badania nie trzeba się przygotowywać, wynik podajemy bezpośrednio po badaniu.

Audiometria mowy


 
 








 

To badanie jest uzupełnieniem audiometrii tonalnej. Pozwala ocenić stopień zrozumienia mowy przez pacjenta. 

Za pomocą słuchawek do uszu pacjenta podajemy wyrazy. Zadaniem pacjenta jest ich powtarzanie. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wykonujemy je u dorosłych i dzieci od 7 roku życia

Audiometria impedancyjna


 
 








 

Badanie mające na celu ocenę funkcjonowania ucha środkowego – pozwala m.in. zdiagnozować infekcje ucha środkowego, przerostu migdałków czy dysfunkcji trąbki słuchowej. 

W uchu pacjenta umieszczamy sondę, która szczelnie wypełnia ucho. Następnie urządzenie dokonuje pomiaru. Badanie wykonujemy u osób dorosłych i dzieci już od 1 miesiąca życia.